Dla wielu kierowców wymiana opon jest przykrym i bagatelizowanym obowiązkiem. W rzeczywistości chodzi tu o bezpieczeństwo – zarówno Twoje i pasażerów, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Liczy się także komfort jazdy, który gwarantuje jazda na oponach przeznaczonych na dany sezon. Jakie właściwości jezdne mają poszczególne opony? Kiedy warto zmieniać opony na zimowe, a kiedy należy skorzystać z opon letnich? Tłumaczymy krok po kroku!
Ogumienie różni się w zależności od tego, na jakie warunki jest przeznaczone. Letnie opony są stworzone do warunków wiosennych i letnich oraz jesiennych, ale tylko przy wyższych temperaturach. Zadaniem opon letnich jest zapewnienie wysokiego komfortu jazdy, zwłaszcza na mokrej nawierzchni, niewielkiego zużycia paliwa i minimalnego hałasu. Charakterystyczne rowki z gumy pozwalają na odprowadzanie wody, co przydaje się, gdy wjedziesz w kałużę. Wysoka temperatura jest im niestraszna – gorzej, gdy warunki zmieniają się z letnich na zimowe.
Z kolei zasada działania opon zimowych opiera się na tym, że są wyprodukowane z bardziej miękkiej gumy. Zimówki z tego powodu lepiej radzą sobie w niskich temperaturach, podczas których zachowują właściwą sobie formę. Struktura jest bardziej elastyczna niż w przypadku opon letnich. Bieżnik ma za zadanie zgarniać śnieg i wyrzucać go, dzięki czemu samochód płynnie może się po nim poruszać. Droga hamowania jest znacząco krótsza, co zwiększa poziom bezpieczeństwa.
W Polsce do października można swobodnie poruszać się na oponach letnich. Problem pojawia się, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza. To wtedy należy zmienić opony na zimowe. Co istotne, na początku i w połowie października w ciągu dnia nadal jest stosunkowo ciepło i trudno spodziewać się śniegu. Rano jednak, czyli wtedy, gdy większość z nas jedzie do pracy, temperatura często wynosi poniżej 7 stopni Celsjusza. System rowków sprawia, że w takich warunkach letnie opony sprawdzają się już znacznie słabiej i wiążą się ze ślizganiem po asfalcie, a korzystanie z opon zimowych zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa. Zimą trudno już o wątpliwości – rzeźba bieżnika, jaką posiada opona zimowa, w warunkach zimowych (nie tylko podczas opadów śniegu) jest już niezbędna. Lepiej zmienić opony na zimowe zbyt wcześnie, niż ryzykować bezpieczeństwem swoich, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.
Przyjmuje się, że jazda na oponach zimowych jest najbardziej odpowiednia między październikiem a kwietniem, choć polskie warunki sprawiają, że warto uważnie przyglądać się temperaturze i dopasować czas wymiany opon do prognozy pogody. Analogicznie, zimowe opony przestają być skuteczne w temperaturach powyżej 7 stopni Celsjusza – wiążą się z wyższym zużyciem paliwa i większym hałasem. Wielu kierowców pozostaje przy oponach zimowych do Wielkanocy. Lepiej wymienić opony dopiero po świętach, niż ryzykować niższym poziomem bezpieczeństwa podczas porannych przymrozków. Śnieg w okolicach Wielkanocy nie jest zresztą w polskim klimacie niczym zaskakującym...
Podsumujmy – czym różnią się opony zimowe i letnie? Mieszanka opon zimowych jest bardziej miękka, a bieżnik zapewnia większą przyczepność na śniegu. Latem generują nadmierny hałas i większe zużycie paliwa. Z kolei letnie są twardsze, a system rowków pozwala na swobodne odprowadzanie wody podczas deszczu.
Producenci opon proponują szeroką gamę opon całorocznych. Dzięki nim nie trzeba się zastanawiać nad zmianą opon na zimowe i letnie, jednak są droższe, a w warunkach zimowych mogą okazać się nieskuteczne. Najczęściej ich mieszanka jest typowo letnia, natomiast rzeźba bieżnika odpowiada oponom zimowym. Mieszkańcy miast prawdopodobnie będą z nich zadowoleni, jednak w trudniejszym terenie są bardzo zawodne.
Zanim wybierzesz się do serwisu ogumienia, zastanówmy się, jakie opony są najlepsze. Rozmiar to tylko jeden z parametrów, który należy wziąć pod uwagę. Wybór między używanymi a nowymi należy już do samego kierowcy, choć warto wskazać na to, że lepszym rozwiązaniem są używane opony, ale wysokiej jakości i renomowanej marki, niż tanie, nowe, ale nieznanego producenta. Przyjrzyj się także oznaczeniom i opiniom dotyczącym głośności, oporu toczenia czy temu, jak opony sprawdzają się na mokrej nawierzchni. Pamiętaj, że cicha jazda jest mniej istotna niż bezpieczeństwo.
Jeśli poszukujesz sprawdzonego warsztatu, który przeprowadzi w Twoim samochodzie wymianę ogumienia, zapraszamy do Habendy! Od ponad trzydziestu lat świadczymy kompleksowe usługi dla kierowców z całej Łodzi i okolic. Opony zimowe, letnie i całoroczne nie mają dla nas tajemnic. Oferujemy kompleksowe doradztwo i służymy fachową wiedzą oraz doświadczeniem. Z nami nie musisz martwić się o komfort jazdy i przyczepność na drodze. Umów się z nami już dziś!