Wielu kierowców zastanawia się, ile powietrza w oponach pozwoli na maksymalny komfort jazdy. Chodzi tu jednak także o bezpieczeństwo, ale i o zużycie paliwa oraz ogumienia (głównie rzeźby bieżnika). Bardzo duża część wypadków na polskich drogach wynika ze słabszej kontroli nad pojazdem wskutek nieodpowiedniego poziomu ciśnienia. Z tego powodu istotne jest, by utrzymać prawidłowe ciśnienie w oponach. Instruujemy krok po kroku, jak zadbać o jego wysokość, by zapewnić sobie optymalne właściwości jezdne i bezpieczeństwo.
Najczęściej w Polsce mierzymy ciśnienie powietrza w oponach w jednostce bar. Jej wartość jest zbliżona do jednej atmosfery. Zdarza się, że stosuje się brytyjski system miar, czyli jednostkę psi. Informację o tym, jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach tego modelu samochodu, znajdziesz na odpowiedniej tabliczce, zamieszczonej w pojeździe przez producenta. Taką tabliczkę zamieszcza się w różnych miejscach, na przykład na klapce wlewu paliwa lub w bagażniku. W Internecie możesz wyszukać jej lokalizację, podając model pojazdu. Jeśli dane są podane są w psi, możesz je w prosty sposób przeliczyć na bary – 1 bar to 14,5 psi. Jeśli optymalny poziom ciśnienia jest podany w kilopaskalach, przelicznik również jest łatwy – 100 kilopaskali lub 0,1 megapaskala to 1 bar. Różnice między barem a atmosferą są pomijalne – możesz przyjąć, że 1 bar to 1 atmosfera.
Ciśnienie w kołach możesz zmierzyć na stacji benzynowej – tak też robi większość kierowców. Najlepiej jednak jest to zrobić po dłuższym postoju, ponieważ pod wpływem ciepła powietrze w oponie zmienia ciśnienie. Ciśnieniomierze znajdują się również w serwisach ogumienia. Ponadto dostępne są przenośne urządzenia, które pozwolą Ci sprawdzić wartość ciśnienia w każdym miejscu. Ich wykorzystanie jest proste – wystarczy odkręcić wentyl i przystawić do niego końcówkę urządzenia.
W nowych samochodach montuje się kontroler ciśnienia w oponie. Zazwyczaj kolor żółty oznacza zbyt niskie ciśnienie – w takiej sytuacji powinieneś możliwie szybko je zwiększyć. Czerwony kolor sygnalizuje, że wartość jest już zbyt niska, by umożliwić bezpieczną jazdę.
Skoro wiesz już, w jaki sposób należy kontrolować ciśnienie, warto się też zastanowić, jak należy je dobrać do konkretnego pojazdu. Tabliczka powinna zawierać taką informację. Maksymalny poziom ciśnienia dla danej opony znajdziesz również na niej, jednak jest to jedynie wartość, której nie należy przekraczać, podczas gdy optymalna jest znacznie niższa. Jeśli nie możesz znaleźć tabliczki, pomóc Ci może pracownik serwisu opon samochodowych – takie firmy dysponują katalogami ze informacjami odnoszącymi się do konkretnych modeli pojazdów. Informacji możesz również szukać u dilera samochodowego lub w sklepie, który sprzedał Ci opony. Zazwyczaj ciśnienie w oponach powinno wynosić 2,2 bara.
Z czego może wynikać spadek poziomu ciśnienia w oponach?
Przyczyn może być dużo więcej. Jeśli ciśnienie w oponie spada zbyt szybko, warto udać się do serwisu, by zdiagnozować problem.
Należy sprawdzać ciśnienie w oponach przynajmniej raz w miesiącu w przypadku nowych modeli. Jeśli opony są starsze i bardziej zużyte, lepiej jest to robić częściej. Dodatkowo jeśli wybierasz się w drogę i czeka Cię dłuższa jazda, warto sprawdzić, czy opony są prawidłowo napompowane. Ze względu na to, że niskie temperatury mają wpływ na poziom ciśnienia, korzystnym jest sprawdzanie go częściej zimą – zwłaszcza, że to wtedy ryzyko utraty kontroli nad pojazdem jest szczególnie wysokie.
Niezachowanie optymalnej wartości ciśnienia w oponach może wywołać szereg negatywnych konsekwencji.
Z tego powodu tak istotne jest, by mierzyć ciśnienie regularnie. Tylko w ten sposób możemy zapewnić sobie maksymalny komfort i bezpieczeństwo w czasie jazdy.
Jeśli masz jakiekolwiek problemy z ciśnieniem opon lub innymi aspektami ich pracy, skontaktuj się z nami! Od ponad trzydziestu lat prowadzimy warsztat samochodowy dla klientów z Łodzi i okolic. Fachowa wiedza i kompleksowe doświadczenie pozwalają nam rozwiązywać nawet najbardziej skomplikowane problemy. Zdiagnozujemy, co jest przyczyną nadmiernego spadku ciśnienia i zaproponujemy dalszą strategię. Pomożemy Ci również dobrać idealną, bezpieczną wartość. Nie czekaj, aż użytkowanie samochodu stanie się uciążliwe – przyjedź do Habendy!