Zastanawiasz się, czy samochód ma ważne badanie techniczne? A może interesuje Cię historia pojazdu? W tym może Ci się przydać CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Ten system informatyczny, stworzony po to, by zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, może się przydać także Tobie, na przykład wtedy, kiedy chcesz sprawdzić, czy pojazd przeszedł badanie. W CEPiKu sprawdzisz też bez problemu, ile masz punktów karnych czy jaki silnik powinien być zamontowany w pojeździe, który chcesz kupić.
Takiej informacji możemy potrzebować m.in wtedy, gdy kupujemy używany pojazd. Bez wglądu do dowodu rejestracyjnego również można sprawdzić, czy pojazd przechodził badania, a jak wiadomo, bez przeglądu nie można legalnie poruszać się po drogach publicznych. Wystarczy skorzystać z danych w systemie CEPiK. By zweryfikować informacje na temat auta musisz wejść na serwis Historia Pojazdu. Tam dodatkowo sprawdzisz, czy pojazd ma ważne ubezpieczenie OC, co również jest istotne obok badania technicznego. Na tej samej stronie znajdziesz informacje na temat typu nadwozia, pojemności silnika czy nawet średniego zużycia paliwa. Dowiesz się, ilu było właścicieli auta, czy samochód był kradziony, czy był wyrejestrowywany. Jest jeszcze jeden bardzo ważny element. Dzięki CEPiKowi możesz sprawdzić, czy stan licznika podany przez obecnego właściciela jest zgodny z prawdą. W zakładce "Oś czasu" znajduje się m.in. informacja o stanie licznika podczas badań technicznych, dlatego możesz łatwo porównywać, czy nie był cofany w ciągu ostatnich lat. Niestety, dane dotyczące stanu licznika dodaje się do serwisu dopiero od 2014 roku. Podobnie okrojone są informacje na temat wypadków – umieszcza się wyłącznie wzmiankę o tym, że pojazd wymagał dodatkowych badań, natomiast nie dowiesz się z CEPiKa, jakie były uszkodzenia. Dane, których będziesz potrzebować do znalezienia samochodu w systemie, to numer rejestracyjny, numer VIN i data pierwszej rejestracji. To prosty sposób na weryfikację używanego auta.
Co jeszcze znajdziesz w CEPiKu? Jako osoba fizyczna masz dostęp do mniejszej ilości danych niż przedstawiciele służby cywilnej. Możesz skorzystać z czterech usług, oferowanych przez twórców systemu, oprócz wspomnianej Historii Pojazdu:
Dzięki pierwszemu serwisowi dowiesz się, czy autobus jest ubezpieczony, przechodził badania, ile jest w nim miejsc siedzących i stojących i, co ważne, czy był oznaczany jako wycofany z ruchu. Taka informacja może Ci się przydać w szczególności wtedy, gdy wybierasz się na wycieczkę autokarem.
Historię punktów karnych możesz zweryfikować na komisariacie lub w zaciszu własnego domu, za pośrednictwem CEPiKu. W tym wypadku potrzebny będzie Ci profil zaufany (możesz go w kilka minut założyć za pośrednictwem banku; inną opcją jest potwierdzenie tożsamości przez urzędnika podczas rozmowy wideo). Nie możesz w ten sposób dowiedzieć się o punktach karnych innych kierowców – masz dostęp wyłącznie do informacji na temat swojego konta.
Podobnie jak w przypadku punktów karnych, w tym wypadku również będziesz potrzebował profilu zaufanego. W ten sposób możesz uzyskać dostęp do danych na temat Twojego pojazdu – podobnych jak w przypadku Historii Pojazdu, natomiast informacje będą rozszerzone. Dowiesz się tam, kiedy wygasa Ci termin przeglądu lub polisa OC, dane dotyczące modelu, homologacji, usterek, rodzaju paliwa czy czasowego wycofania z ruchu. Będą dotyczyć każdego Twojego samochodu, którego jesteś właścicielem lub współwłaścicielem.
Przy pomocy CEPiKu obywatele mogą też składać wnioski o udostępnienie danych oraz o dane statystyczne. Przy pomocy pierwszego możesz uzyskać informacje na temat konkretnego samochodu lub właścicieli, natomiast przy pomocy drugiego możesz pozyskać dane statystyczne na temat wszystkich samochodów w Polsce (na przykład na potrzeby stworzenia raportu).
Wszystkie usługi oprócz wniosków są w pełni bezpłatne. W przypadku wniosku o udostępnienie danych na temat wybranego auta lub kierowcy opłata wynosi 30,40 złotych i przelewa się ją na konto Ministerstwa Cyfryzacji. Jeśli zależy Ci na danych statystycznych, musisz przygotować się na większe koszty – kwota zależy od tego, jakie prace informatyczne będą niezbędne do pozyskania informacji z systemu. Na dane z CEPiKu warto brać jednak poprawkę. Informacje nie muszą być aktualne – zdarza się, że instytucje, które uzupełniają informacje w ewidencji, robią to z opóźnieniem. Serwis wprowadził pewne udogodnienie dla kierowców. Podczas kontroli nie jest Ci niezbędny dowód rejestracyjny ani potwierdzenie zakupu polisy OC. Wszystkie te dane policjanci mogą pozyskać w ciągu paru minut z ewidencji. Co więcej, tam też znajdzie się informacja, jeśli zatrzymają Twój dowód rejestracyjny.