Jak często należy odgrzybiać klimatyzację samochodową?

Wielu z nas nie wyobraża sobie komfortowej jazdy bez klimatyzacji samochodowej. Ta zdobycz klimatyzacji ma jednak swoje wady, a mianowicie - jest świetnym siedliskiem do rozwoju grzybów i bakterii. Sygnał, że ten proces zaczął zachodzić, jest dość oczywisty: po jej włączeniu w samochodzie rozchodzi się nieprzyjemny zapach. Taki problem zdarza się częściej, niż to może nam się wydawać. Nie zwracamy szczególnej uwagi na klimatyzację, dopóki nie zacznie źle pachnieć. Choć jesteśmy przekonani, że klimatyzacja samochodowa nie potrzebuje szczególnego serwisu, jej zagrzybienie może być niebezpieczne dla zdrowia pasażerów. Wymienić tu można choćby legionellozę, która może niestety prowadzić do ślepoty. Warto dlatego pamiętać o czyszczeniu klimatyzacji. Jak często i w jaki sposób?

Na czym polega odgrzybianie klimatyzacji?

Najskuteczniejszym sposobem odgrzybiania klimatyzacji jest oddanie samochodu do profesjonalnego warsztatu, który wybierze odpowiednią technikę. Jest ich kilka, jednak przede wszystkim korzysta się z ozonowania. Odradzamy wykonywanie tej czynności samodzielnie - ogólnodostępne pianki wprawdzie są tanie, jednak nie przynoszą pożądanych rezultatów i może się szybko okazać, że w kanałach wentylacyjnych pozostała wilgoć. Ponadto ozonowanie nie wykorzystuje szkodliwych środków chemicznych, a ozon, alotropowa odmiana tlenu, już w ciągu kilku sekund powraca do pierwotnej, bezpiecznej formy. Podobnie metoda ultradźwiękowa, podczas której w warsztacie przy pomocy aparatury rozprowadza się odpowiednie środki, nie wiąże się z zagrożeniami dla zdrowia i chemicznym zapachem - wystarczy przewietrzyć auto. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku pianek, które na długo pozostają we wnętrzu pojazdu. Zawsze odgrzybianie klimatyzacji łączymy z wymianą filtra kabinowego. Przy alergiach szczególnie zaleca się filtr kabinowy z węglem aktywnym. Czyszczenie klimatyzacji samochodowej jest świetną okazją do jej serwisu - przegląd daje okazję do sprawdzenia szczelności układu i poziomu czynnika chłodzącego. Dzięki temu zyskujesz pewność, że schładzacz nie zawiedzie Cię wtedy, gdy jest najbardziej potrzebny, czyli w upale. Tak jak w innych kwestiach, tak i tu profilaktyka kosztuje mniej niż naprawa, której cena często przekracza tysiąc złotych.

Odgrzybianie klimatyzacji – jak często należy to robić?

Serwis klimatyzacji, w tym odgrzybianie, najlepiej jest wykonać wiosną. Dzięki temu latem, gdy nadejdą niekorzystne warunki, nie zaskoczy nas dziwny zapach w samochodzie. Odpowiedź na pytanie, jak często należy przeprowadzić czyszczenie, może zaskoczyć wielu kierowców: co najmniej raz w roku! Dzięki temu zapobiegniesz namnażaniu się grzybów i bakterii, które podczas pracy klimatyzacji przedostają się do powietrza i stają się niebezpieczne dla zdrowia. Konsekwencje zaniedbania odgrzybiania klimatyzacji mogą być uciążliwe. Często zdarza się tak, że parownik pokrywa się grubą warstwą mikoorganizmów. W tej sytuacji pozostaje już wyłącznie jego wymiana, która jest czasochłonna i wymaga demontażu wielu części. To z kolei generuje spore koszty.

Czym grozi zbyt rzadkie odgrzybianie?

Metody odgrzybiania klimatyzacji

Odgrzybianie klimatyzacji można wykonać kilkoma metodami, z których najbardziej popularne są dwie następujące:

Obie metody służą też do czyszczenia wnętrza kabiny, a w szczególności tapicerki.

Habenda – profesjonalne odgrzybianie klimatyzacji

Doświadczenie wielu kierowców pokazuje, że klimatyzacja zdecydowanie zwiększa komfort użytkowania auta. Ten układ jest jednak bardzo wrażliwy. Zadbaj o regularne odgrzybianie, by móc stale cieszyć się dostępem do chłodnego, świeżego powietrza. Nasz warsztat wykonuje kompleksowy serwis klimatyzacji, w tym odgrzybianie, które wykonujemy metodą najbardziej odpowiednią do danego przypadku. Korzystamy z wysokiej jakości sprzętu i dbamy o bezpieczeństwo naszych klientów. Zapraszamy!