Jak bezpiecznie przechowywać opony i koła?

Czy wiesz, że nieodpowiednie miejsce i sposób przechowywania opon może skrócić ich żywotność? Wielu kierowców zastanawia się, co zrobić po zdjęciu opon letnich lub zimowych. Co ważne, także po sezonie należy zadbać o konserwację ogumienia. Sposób ich składowania w tym wypadku jest szczególnie istotny. Tłumaczymy krok po kroku, jak przechowywać opony i co możesz zrobić, by je zabezpieczyć!

Co zrobić po zdjęciu opon?

Opony muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach, ale wpływ ma na to także konserwacja. Niezależnie od tego, czy zamierzasz przechowywać opony bez felg czy kompletne koła, po zdjęciu należy je dokładnie umyć. Miej przy tym na uwadze, że po umyciu kół może być niezbędne ponowne ich wyważenie.


Każdą z opon należy oznaczyć w zależności od jej pozycji. Dzięki temu będziesz mógł je umieścić w tym samym miejscu lub zmienić położenie zgodnie z osią, którą preferujesz. Polecamy oznaczanie opon na ich wewnętrznej powierzchni.


Warto je osuszyć i zabezpieczyć specjalistycznym preparatem. Ponadto wymiana opon to dobry moment na to, by przyjrzeć się ich ogólnej kondycji – zobacz, czy rzeźba bieżnika jest wystarczająca, czy nigdzie nie doszło do uszkodzeń. Możesz zapakować opony w worki, by dodatkowo je zabezpieczyć przed czynnikami zewnętrznymi.

W jakich warunkach przechowywać opony?

Co ma szkodliwy wpływ na gumę? Przede wszystkim dostęp do chemikaliów. Ponadto warto wybierać miejsca pozbawione źródeł ciepła i światła, a także suche. Temperatura nie powinna przekraczać pokojowej – w innych warunkach guma jest bardziej podatna na uszkodzenia. Wilgotność musi być niższa niż 70%. Jeśli w pomieszczeniu, w którym zamierzasz przechowywać opony, znajduje się piecyk lub uruchamiany grzejnik, postaraj się znaleźć inne miejsce. Niezależnie od tego, gdzie zamierzasz je umieścić, pamiętaj o tym, by od czasu do czasu zapewnić im dostęp do świeżego powietrza.

Przechowywanie opon w...

Zastanawiasz się, gdzie i w jaki sposób przechowywać opony? Najczęściej trzyma się je w:


Pamiętaj, że odpowiednie przechowywanie opon przekłada się na ich żywotność, a to z kolei wpływa na przyczepność pojazdu i bezpieczeństwo, zarówno własne, jak i pasażerów innych samochodów.

Przechowywanie opon bez felg

W przypadku opon bez felg przechowywanie jest nieco trudniejsze niż kiedy mowa o oponach z felgami. Jaki sposób ich przechowywania pozwala zachować właściwości? Układanie ich jedna na drugiej może spowodować odkształcenia w przynajmniej dwóch z czterech. Nie wolno wieszać ich na hakach –- to również w tym przypadku jest nieskuteczne i może wywołać uszkodzenia. Możemy je jednak umieszczać w pozycji stojącej lub na boku, ale nie w stosie. Warto je co jakiś czas obracać.

Jak przechowywać opony z felgami?

Dużo łatwiej wygląda sytuacja w przypadku przechowywania opon na felgach. Możesz je swobodnie powiesić na hakach – ta metoda pozwala najlepiej zachować ich żywotność. Możesz także układać je jedna na drugiej – dzięki temu będą zajmować mało miejsca. Felgi zapobiegają odkształceniom. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie także specjalnych stojaków, które pozwalają układać koła jedno nad drugim, ale bez bezpośredniego kontaktu. Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz, warto zwiększyć ciśnienie w oponach do 1 bara.

Profesjonalna przechowalnia opon w Habendzie

Nie wiesz, gdzie składować opony, by zapobiec ich uszkodzeniom? Nie masz odpowiedniego miejsca? Rozwiązaniem są usługi sezonowania opon w Habendzie!


Zaufaj naszym specjalistom – postaw na sprawdzone, bezpieczne rozwiązania!