Ile kosztuje wymiana sprzęgła? Kiedy należy to zrobić?

PTo naturalne, że z biegiem czasy wszystkie elementy samochodu wymagają wymiany lub przynajmniej regeneracji. Dotyczy to także sprzęgła. To jeden z kluczowych elementów zaangażowanych podczas ruszania czy zmiany biegów. W takich momentach koło zamachowe przesuwa się po tarczy sprzęgła, co powoduje niewielkie, normalne zużycie. Niestety, po przejechaniu 100-200 tysięcy kilometrów mogą się pojawić pierwsze objawy zaczynających się problemów. Zużyte sprzęgło można sprawnie rozpoznać, a do dalszej bezpiecznej jazdy niezbędne jest zastąpienie go nowym. Jaki jest koszt wymiany sprzęgła, jak wygląda procedura, kiedy należy to zrobić i czego można się spodziewać po takiej wizycie w warsztacie samochodowym?

Objawy zużytego sprzęgła w samochodzie

Jak można rozpoznać, że konieczna już jest wymiana sprzęgła? Takimi sygnałami są:

Ze względu na zastosowanie dwumasowego koła zamachowego w nowych samochodach sygnały te mogą być znacznie bardziej subtelne. Od kilkunastu lat stosuje się te podzespoły, dzięki czemu przy normalnej eksploatacji drgania na niskich obrotach silnika są znacznie niższe. Szarpnięcie podczas wciskania pedału sprzęgła również jest mniej wyczuwalne.

Ile kosztuje wymiana sprzęgła?

Cena wymiany sprzęgła jest ściśle związana z generacją samochodu. W segmencie B jest to około 400-500 złotych. W klasie kompaktowej i średniej kwota może oscylować w okolicy 1500 złotych. Do tego dochodzi jeszcze robocizna, której nie da się już jednak oszacować tak łatwo. Wiele bowiem zależy od tego, jakie czynności muszą towarzyszyć wymianie sprzęgła. Jeśli z powodu konstrukcji podzespołów więcej czasu towarzyszy naprawie sprzęgła, koszt wymiany będzie niestety wyższy. Może tak się zdarzyć, gdy silnik blokuje dostęp do skrzyni biegów i trzeba go wyjąć lub jeśli konieczne jest rozebranie ramy pomocniczej, kwota może znacznie wzrosnąć.

W takiej sytuacji możesz się zastanawiać, czy da się naprawić sprzęgło. Regenerować można w istocie koła dwumasowe, jest to jednak niewiele tańsza opcja od jej wymiany. Tarcza sprzęgła, łożysko, docisk czy wysprzęglik nie dają się regenerować.

W jaki sposób wymienia się sprzęgło?

Proces wymiany sprzęgła jest dość skomplikowany i wiąże się z kilkoma elementami. Niezbędne jest w tym wypadku wyjęcie skrzyni biegów i demontaż szeregu elementów, które blokują dostęp do tego podzespołu. Co istotne, zużyte sprzęgło można wymienić wraz z innymi częściami, które je otaczają, a koszt usługi pozostaje zbliżony. Dzięki temu też będziesz mieć pewność, że pozostałe podzespoły są sprawne i nie grożą usterką. Wymiana sprzęgła we własnym zakresie w celu zaoszczędzenia na kosztach robocizny to bardzo zły pomysł. Na przykład demontaż skrzyni biegów czy silnika jest bardzo skomplikowany. Dodatkowo, by wymienić sprzęgło w samochodzie, potrzebujesz szeregu narzędzi, bez których jest to niemożliwe.

Jak zasadniczo wygląda procedura? Najpierw podnosi się przednią część samochodu i stawia na kobyłkach. Wtedy odkręca się koła z przodu i odłącza od skrzyni biegów półosie napędowe. Następnie należy odpiąć przewody, linki i kable prowadzące do skrzyni biegów. Wówczas mechanik podwiesza silnik na podnośniku, okręca poduszki skrzyni oraz mocowania do sprzęgła i wreszcie opuszcza ją na podłogę. Wówczas ma otwarty dostęp do wymienianego podzespołu i może wkręcić nowy komplet. Potem konieczne jest zamontowanie z powrotem wszystkich wykręconych podzespołów auta. Jak widzisz, nie ma w tym nic dziwnego, że zakup części nie jest drogi, a wymiana kosztuje więcej ze względu na robociznę.

Ile czasu zajmuje wymiana sprzęgła?

Na wymianę sprzęgła i związane z nią czynności trzeba przeznaczyć kilka godzin w zależności od doświadczenia mechanika i samej konstrukcji tych podzespołów, wynikającej z modelu samochodu. Czas ten może być dłuższy, jeśli dostęp do skrzyni biegów jest bardziej problematyczny, przez co trzeba rozmontować więcej części auta. Wówczas może to już potrwać kilkanaście godzin, dlatego w takiej sytuacji pojazd odbierzesz dopiero na następny dzień roboczy.

Ile wytrzymuje sprzęgło? Kiedy należy je wymienić?

Jeśli Twoja eksploatacja auta składa się głównie z jazdy na długich dystansach, Twoje sprzęgło wytrzyma dłużej – bezawaryjnie nawet około 200 tysięcy kilometrów. W przypadku częstego pokonywania krótszych odległości żywotność ta jest o nawet połowę niższa. Ważne jest też oszczędzanie tej części. Pedał należy puszczać delikatnie i nie powinno się go wciskać do samej podłogi. Lepiej też nie ruszać na zbyt wysokich obrotach.

Habenda – bezpieczna i opłacalna wymiana sprzęgła

Jeśli podejrzewasz, że Twoje sprzęgło potrzebuje profesjonalnej wymiany, w Habendzie jesteśmy do Twojej dyspozycji! Od ponad trzydziestu lat każdego dnia naprawiamy samochody kierowców z Łodzi i okolic, w tym czasie wielokrotnie zajmując się wymianą sprzęgła. Działamy sprawnie i przede wszystkim transparentnie. Z nami nie musisz obawiać się ukrytych kosztów. Zadzwoń do nas i dowiedz się więcej o cenie usługi!