Co i jak sprawdzają podczas przeglądu technicznego samochodu?
Przegląd techniczny samochodu należy do obowiązków kierowcy. Należy go wykonać raz w roku i warto o tym pamiętać – od wyniku badania zależy dopuszczenie pojazdu do ruchu. Jeśli nie wykonasz przeglądu, Twój samochód w świetle prawa nie będzie mógł poruszać się po drogach publicznych. W przypadku kontroli grozi Ci wówczas mandat w wysokości pięciuset złotych. Kary są jeszcze wyższe, jeśli podczas stłuczki bądź wypadku wyjdzie na jaw, że auto nie miało ważnego przeglądu. Oznacza to, że niedbałość słono kosztuje...
Jeśli zastanawiasz się, na czym polega przegląd techniczny samochodu, co sprawdzają pracownicy stacji diagnostycznej i jak to przebiega, trafiłeś w dobre miejsce – przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczny poradnik.
Co należy przygotować przed przeglądem samochodu?
Kiedy wybierasz się na przegląd, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu.
- Przede wszystkim musisz pamiętać o wykonaniu badania technicznego w stacji kontroli pojazdów (SKP) przed upływem terminu. Jeśli nie wiesz, kiedy upływa, zajrzyj do dowodu rejestracyjnego – tam znajdziesz datę. Górna data na stemplu oznacza termin ważności.
- Co musisz mieć przy sobie? Dowód rejestracyjny to podstawa. Jeśli Twój samochód posiada instalację LPG, niezbędny będzie też ważny dokument legalizacji zbiornika.
- Jeśli Twój samochód ewidentnie jest w złym stanie technicznym i można to zobaczyć gołym okiem, diagności mogą go nawet nie dopuścić do badania. Wielu kierowców liczy na to, że pracownicy stacji przymkną oko na usterki. W tej sytuacji warto samodzielnie przyjrzeć się pojazdowi – weź pod uwagę oświetlenie, klakson, wycieki, a także istotny element nierzadko zagrażający bezpieczeństwu jazdy, jakim jest korozja elementów konstrukcyjnych. Do tego dochodzi też układ hamulcowy.
Co jest sprawdzane podczas przeglądu?
Badanie techniczne składa się z trzech elementów. Pierwszym krokiem jest identyfikacja pojazdu. Wtedy sprawdzona zostanie zgodność numeru VIN z danymi z dowodu rejestracyjnego. Następnie pracownicy przyjrzą się dodatkowemu wyposażeniu, na przykład instalacji LPG. Ostatnia część to sam przegląd. Teraz przyjrzymy się czynnikom, które są brane pod uwagę podczas badania technicznego w stacji kontroli pojazdów.
- oświetlenie – wystarczy, że nie działa Ci oświetlenie dowodu rejestracyjnego, a przegląd pojazdu może mieć negatywny wynik. Sprawdza się wszystkie światła, w tym kierunkowskazy. Odpryski i pęknięcia są niedopuszczalne, dlatego jeśli wiesz, że masz pękniętą lampę, pamiętaj o jej wymianie. Ponadto żarówki muszą być zgodne z wymogami prawnymi.
- opony – diagnosta sprawdzi przede wszystkim głębokość bieżnika. Przyjęto, że nie może być ona niższa niż 1,6 milimetra. Jeśli ten parametr nie zostanie spełniony, Twoje auto zostanie wysłane na wymianę ogumienia.
- hamulce – skuteczność hamulca roboczego musi być wyższa niż 50%, w przypadku hamulca postojowego – 25%. Pamiętaj też o różnicy siły hamowania na kołach jednej osi – nie może przekroczyć 30%, ponieważ wtedy zachodzi poważne ryzyko utraty panowania nad pojazdem w przypadku nagłego hamowania. Pamiętaj też, że bez sprawnego hamulca ręcznego nie masz możliwości przejścia badania technicznego.
- układ kierowniczy – wszelkie luzy, na przykład przy końcówkach drążków kierowniczych, są niedopuszczalne. Ten układ jest sprawdzany z dużą dokładnością i trudno tu liczyć na to, że diagnosta przymknie oko. Pamiętaj, że chodzi tu też o bezpieczeństwo Twoje i innych uczestników ruchu drogowego.
- nadwozie – chodzi przede wszystkim stan elementów nośnych.
- zawieszenie – na przeglądzie technicznym uważnie weryfikuje się wszelkie luzy na elementach gumowo-metalowych.
- pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, napinacze pasów, wycieraczki, klakson.
- układ wydechowy – na przykład głośność, ale również przedmuch spalin.
- silnik – tu mowa o wyciekach płynów eksploatacyjnych i pomiarze emisji. Badanie weryfikuje bowiem również spełnianie przez samochód norm dotyczących emisji szkodliwych substancji.
- i wreszcie to, w co wszyscy kierowcy muszą wyposażyć swoje auta – czyli sprawdzane jest, czy w samochodzie znajduje się trójkąt ostrzegawczy i gaśnica.
Wykrycie usterki na przeglądzie- co dalej?
Jeśli badanie techniczne wykazało usterki pojazdu, nie wpadaj w panikę – zweryfikuj, jaki ich typ wyznaczy diagnosta. Drobne usterki nie stanowią przeszkody i badanie zostanie zaliczone. Istotne usterki to także nie jest problem – będziesz miał 14 dni na ich usunięcie, co często możesz zrobić w SKP. Musisz też po usunięciu problemu stawić się na przeglądzie w tej samej stacji. Jeśli jednak mowa o usterkach stwarzających zagrożenie, diagności zatrzymują dowód rejestracyjny, a Ty nie możesz poruszać się pojazdem po drogach publicznych. W takiej sytuacji możesz jedynie przewieźć auto na lawecie.
Profesjonalny przegląd samochodu – zadbaj o swoje bezpieczeństwo z Habendą
Naszą ofertę kierujemy do mieszkańców Łodzi i okolic, którym zależy na przeglądzie auta lub badaniu po kolizji. W razie wykrycia jakichkolwiek problemów służymy kompleksowym wsparciem w usunięciu usterek, niezależnie od ich stopnia. Wykonujemy również diagnostykę komputerową samochodów. Naszą wartością jest to, by zapewnić bezpieczeństwo na drogach, jednocześnie praktykując uczciwe podejście wobec klienta i jego potrzeb. Weryfikujemy stan techniczny od 1990 roku – możesz zaufać naszemu doświadczeniu!